|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Pot Set |
| Applicable Range: | General |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency

| Item Name |
4 PCS Stainless Steel Steamer Set |
| Shape | straight shape,cut and folded edge |
| Material | 201SS |
| Body thickness | 0.6 mm |
| Bottom | 0.5 mm alu + 1.5 mm iron + 0.5 mm alu; # 430 induction bottom |
| Finishing | mirror polishing inside and outside |
| Handle & knob | s/s hollow handle with riveted, circular hollow S/S handle |
| Lid | 3.5mm G shape clean glass lid |
| size | 22x18cm Low Casserole with lid |
| 22x8.5cm steamer | |
| 22x8.5cm steamer |




