|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Pot Set |
| Applicable Range: | General |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Item Name | 8 pcs stainless steel cookware set |
| Shape | straight bottom shape, cut and folded edge |
| Material | 201S/S |
| Body thickness | 0.5 mm |
| Bottom | 0.5mm alu + 1.5mm iron + 0.5mm alu; #430 induction bottom |
| Finishing | Mirror polishing inside, Cream white color high temperature painting outside |
| Handle & knob | wire S/S handle&knob with riveted |
| Lid | 4.0mm Flat-G shape clean glass lid |
| size | 16x9.5cm Casserole with lid |
| 18x10.5cm Casserole with lid | |
| 20x11.5cm Casserole with lid | |
| 24x13.5cm Casserole with lid |



