|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Pot Set |
| Applicable Range: | General |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Item Name | 3 pcs stainless steel cookware set |
| Shape | big belly shape,cut and folded edge |
| Material | 201SS |
| Body thickness | 0.6mm |
| Bottom | 0.5 mm alu + 1.5 mm iron + 0.5 mm alu; # 430 induction bottom |
| Finishing | satin finished inside and mirror polishing above the handle; stamped bottom logo |
| Handle & knob | green color bakelite handle and knob with spot-welding; |
| Lid | 3.5mm G shape clean glass lid |
| size | 22x18cm Casserole with lid |
| 22x8.5cm Steamer |




