|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Pot Set |
| Applicable Range: | General |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency

| Item Name | 10 pcs stainless steel cookware set |
| Shape | body conical shape,cut and folded edge; |
| Material | 201SS |
| Body thickness | 0.5 mm |
| Bottom | 0.5 mm alu + 1.5 mm iron + 0.5 mm alu; # 430 induction bottom; stamped bottom logo |
| Finishing | inside & outside satin finished |
| Handle & knob | R shape S/S hollow handle with riveted, S/S knob |
| Lid | 0.5mm flat S/S lid |
| size | 16x9cm Saucepan with lid |
| 16x9.5cm Casserole with lid | |
| 20x11.5cm Casserole with lid | |
| 24x13.5cm Casserole with lid | |
| 24x7.5cm Frypan with lid |





